en de ru

FAIR PLAY certyfikat

 

    Pracownia bukieciarska

 

Program rehabilitacji i terapii w pracowni bukieciarskiej obejmuje zakres prac związanych z rozbudzeniem poczucia piękna, estetyki oraz stałego rozwoju sprawności manualnych. Podstawowym zadaniem naszej pracowni jest wykonywanie kwiatów z różnych surowców (krepina, krepa, organdyna, papier, płótno itp.); wykonywanie kompozycji florystycznych płaskich i przestrzennych, wykonywanie stroików świątecznych i okolicznościowych.

Zajęcia w pracowni prowadzą instruktorzy: Henryka Seliga i Dorota Bogdańska.

     Pracownia ceramiczna

 

W pracowni uczestnicy tworzą z gliny proste rzeczy użytkowe, takie jak misy, kubki, czy dzbany. Pobudzają swoją wyobraźnię i ulepią unikatowe przedmioty artystyczne własnego projektu. Pracownia zapewnia wszelkie potrzebne materiały -  szeroki wybór, mas i  szkliw ceramicznych, form gipsowych, koło garncarskie, piec do wypalania.

Zajecia w pracowni prowadzi instruktor Małgorzata Czesnowska.

 

  gospodarstwa domowego

 

Program pracy pracowni opiera się przede wszystkim na rozwijaniu samodzielności, zaradności i samoobsługi w życiu codziennym. Uczestnicy dokonują prostych czynności porządkowych, które są niezbędne podczas prowadzenia gospodarstwa domowego. Doskonalą umiejętność odkurzania, prasowania, prania za pomocą automatu, ścierania kurzu, mycia odpowiednich przedmiotów i powierzchni stosując odpowiednie środki czystości. Grupa uczęszczająca na zajęcia uczy się prawidłowej i bezpiecznej obsługi żelazka, odkurzacza, czajnika elektrycznego, pralki, kuchenki elektrycznej, zmywarki, lodówki z zachowaniem podstawowych zasad BHP.

 

    Pracownia hafciarska

 

Głównymi celami pracowni jest rozwijanie sprawności manualnej, kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, trening cierpliwości, systematyczności i poczucia estetyki. Cele te są realizowane poprzez naukę posługiwania się igłą, nożyczkami, rozpoznawania materiałów podczas wykonywania haftu. Uczestnicy poznają różne rodzaje nici (kordonek, mulina itp), uczą się samodzielnego nanoszenia wzorów na płótno, kanwę. Wytwory, którymi możemy się poszczycić, to obrazy wyszywane haftem półkrzyżykowym, krzyżykowym, gobelinowym, serwetki wyszywane ściegiem sznureczkowym.

Zajęcia w pracowni prowadzi instruktor Dorota Michalak.

 

   Pracownia komputerowa z przygotowaniem do zawodu

 

W tej pracowni prowadzona jest nauka: pracy z komputerem, obsługi systemów operacyjnych i użytkowych takich jak: edytor tekstu, programów do prezentacji, programów graficznych, korzystania z Internetu. Zajęcia w tej pracowni wpływają na rozwój wyobraźni i możliwość wyrażania ekspresji twórczej, kształtują umiejętności w zakresie korzystania z informacji i doradztwa zawodowego, umiejętności pisania CV i podania o pracę i autoprezentacji.

Zajęcia w pracowni prowadzi instruktor Joanna Arciuszkiewicz.

 

  Pracownia krawiecka

 

W pracowni tej uczestnicy mają okazję nauczyć się posługiwania podstawowymi przyborami krawieckimi- nożyczkami, igłą, żelazkiem. Przyswajają proste, potrzebne w życiu codziennym czynności typu: przyszywanie guzików, cerowanie. Uczestnicy wprowadzani są w tajniki kroju, zszywania, skracania, obsługi maszyny do szycia itp. W pracowni powstaje szereg praktycznych, ale i pięknych wytworów np. poduszki, obrusy, fartuszki i rękawice kuchenne, serwetki, patchwork, oraz szyte są stroje dla grupy teatralnej i tanecznej. Pracownia krawiecka umożliwia kształtowanie i rozwój zdolności manualnych uczestników, ćwiczy dokładność i precyzję, uczy oszczędności w gospodarowaniu materiałem, uwrażliwia na piękno.

Zajęcia w pracowni prowadzi instruktor Małgorzata Kochaniecka-Kapusta.

 

  Pracownia plastyczna

 

Zajęcia w pracowni plastycznej dają naszym uczestnikom możliwość wyrażenia tych przeżyć, które są trudne do przekazania w słowach. Uczestnicy posługują się materiałami takimi jak: farby plakatowe, farby akrylowe, farby do szkła, farby do ceramiki, malują techniką Ebru. Wykorzystują również kredki ołówkowe, pastele, bibułę i inne. Szkicują, rysują, malują, wycinają, kleją, oraz ozdabiają przedmioty użytkowe techniką decupage i wykonują kartki świąteczne. Uczestnicy poprzez obcowanie ze sztuka w sposób aktywny doskonalą swoją koordynację wzrokowo-ruchową, podtrzymują i rozwijają sprawność manualną, rozwijają wyobraźnię i aktywność twórczą, uzdolnienia plastyczne, pobudzają i usprawniają procesy percepcji wzrokowej.

Zajęcia w pracowni prowadzą instruktorzy: Katarzyna Brańska i Marzena Kwinta

 

   Pracownia rękodzieła

 

W pracowni tej uczestnicy uczą się posługiwania nożyczkami, igłą, szydełkiem, igłą tkacką. Uczą się różnicować i nazywać materiały wykorzystywane podczas zajęć: skóra, masa solna, włóczka oraz szereg półfabrykatów potrzebnych do wyrobu biżuterii. W pracowni powstają korale, kolczyki, wisiorki, obrazy ze skóry, gobeliny. Pracownia umożliwia kształtowanie i rozwój zdolności manualnych uczestników, ćwiczy dokładność i precyzję, pobudza wyobraźnię uczestników. Pracownia to dla uczestników pole do kreatywnych poszukiwań i rozwoju talentów.

Zajęcia w pracowni prowadzi instruktor Elżbieta Senator.

 

   Pracownia stolarska

 

Pracownia stolarska jest pracownią, w której uczestnicy poznają obsługę podstawowych narzędzi ręcznych i elektronarzędzi do obróbki drewna. Uczą się rozróżniania oraz dobierania odpowiedniego narzędzia do wykonywanej pracy, poznają różne rodzaje drewna. Terapeuta kładzie ogromny nacisk na bezpieczeństwo, zapoznaje naszych uczestników z prawidłowym użytkowaniem narzędzi i maszyn. W pracowni wykonujemy: ramki do zdjęć i obrazów, kwietniki, półki, wiatraki ogrodowe, tace, stolnice, drobne naprawy. Aktywność ta przyczynia się do rozwoju zdolności manualnych. 

Zajęcia w pracowni prowadzi instruktor Marek Kosowicz.